Danes si težko predstavljamo omaro za čevlje brez enega samega para superg Nike. Te so v skoraj šestih desetletjih, kolikor jih izdelujejo, povsod po svetu postale sinonim za športno obutev. A medtem ko smo ‘najkice’, kot jih radi pogovorno imenujemo, včasih uporabljali zgolj kot tekaške oz. športne copate, so v zadnjih letih vse bolj priljubljene tudi kot modna obutev ali obutev za prosti čas.
Modni trendi namreč dokazujejo, da se Nike superge med drugim odlično podajo tudi h kavbojkam ali krilu, spoprijateljile pa so se celo s hlačami na rob in suknjiči! Da si jih na noge ob najrazličnejših priložnostih rado natakne tako staro kot mlado, so zaslužne tudi številne športne ikone, ki so svoje kariere gradile pod Nikovim okriljem, denimo Michael Jordan, LeBron James, Roger Federer ali Tiger Woods. Značilna Nikova kljukica se seveda nahaja tudi na športnih copatih našega košarkarskega asa Luke Dončiča.
Športni copati Nike imajo za seboj pestro zgodovino, ki jo zaznamujejo tako težke preizkušnje in škandali kot številni uspehi. Podjetje, ki je s supergami, oblačili, torbicami in drugo opremo za šport in prosti čas lani zaslužilo več kot 37 milijard dolarjev, sta leta 1964 ustanovila nekdanji atlet Phil Knight in njegov trener Bill Bowerman. Sprva je bilo sicer več kot desetletje znano kot Blue Ribbon Sports, saj se je v Nike uradno preimenovalo šele leta 1978.
V začetku Nike ni imel lastne proizvodnje, temveč je deloval kot distributer za japonske športne copate v Ameriki. Te je Bowerman, ki je želel ameriškemu trgu predstaviti superge, lažje od klasičnih nemških, v začetku prodajal kar iz svojega avtomobila. Lastna proizvodnja je sledila v zgodnjih 70. letih, ko se je sodelovanje z Japonci končalo, v tem času pa je nastala tudi ikonična kljukica (swoosh), bržkone eden najbolj prepoznavnih športnih logotipov na svetu.
Malokdo ve, da Nikovi prvi samostojni modeli niso poželi velikega uspeha. Vse pa se je spremenilo, ko je Bowerman ustvaril prepoznavni “valjasti podplat”. Z napravo za vaflje, ki naj bi si jo izposodil od svoje žene, je namreč izdelal podplat, ki je tekačem pomagal izboljšati hitrost in se obnesel na najrazličnejših površinah, prav ta rešitev pa je bila eden ključnih dejavnikov pri razvoju Nika v velesilo na področju tekaške obutve in drugih vrst športnih čevljev.
Danes so Nike superge zagotovo najbolj znan produkt tega ameriškega proizvajalca. Njegovo ponudbo namreč sestavljajo športni čevlji za najrazličnejše dejavnosti, od košarke, tenisa, atletike in nogometa do Slovencem bolj eksotičnih športov, kot sta kriket ali lacrosse. Tu so tudi oblačila, kot so jakne ali trenerke, ter modni dodatki, kot so torbice. Seveda so v ponudbi tudi otroške superge Nike Dynamo in druga oprema za najmlajše.
Nike je že od 80. let prejšnjega stoletja tudi eden od simbolov ulične mode v Ameriki. Predvsem v hip-hop subkulturi so namreč zasloveli športni copati, kakršni so Nike Air Jordans, pridružile pa so se jim tudi kape in trenerke.
Danes Nikove superge veljajo za udobno izbiro, ki z zanimivimi kombinacijami materialov in živimi barvami poživi najrazličnejše stile oblačenja. Naj gre za sproščen popoldanski sprehod, vsakdanje opravke ali obisk restavracije - najkice lahko blestijo v družbi trenerke ali srajce.
Znameniti košarkarski športni copati Nike Air Force so na trg vstopili pred skoraj 40 leti in bistveno zaznamovali razvoj košarkarskih superg, kakršne poznamo danes. Skoraj ga ni košarkarskega navdušenca, ki jih še ne bi imel na nogah ali vsaj spisku želja.
A superge Nike Air Force so se s parketa prebile tudi na asfalt, saj so postale tudi eden od najprepoznavnejših simbolov hip-hop kulture. Še danes so znane predvsem po nekoliko debelejšem in težjem podplatu ter prožnemu oblazinjenju, s čimer ostajajo zveste koreninam modela Air Force 1, seveda pa jih zaznamuje neprestan razvoj, ki nenehno prinaša nove tehnologije in materiale. Ena takšnih je material Flyknit, na poseben način pletena preja iz poliestra, ki poskrbi za izjemno čvrst, a neverjetno lahek športni copat.
Košarkarske superge Nike Air Jordan so za zvezdo lige NBA Michaela Jordana zasnovali Peter Moore, Tinker Hatfield in Bruce Kilgore. Znani košarkar jih je prvič obul leta 1984, že naslednje leto pa so mu lahko sledili tudi kupci. Jordan si je sicer z izbiro pretežno rdeče-črnih superg, ki so takrat vsebovale le malo predpisane bele barve, prislužil kar nekaj kazni, kar so pri Niku spretno izkoristili v svojih promocijskih aktivnostih. Tako je znamka Air Jordan postala tudi nekakšen sinonim uporništva n izzivanja ustaljenih norm.
Ali veste, da je slavni filmski tekač Forrest Gump Ameriko pretekel prav v Nikovih supergah Cortez? To so pravzaprav prvi Nikovi tekaški copati, ki so nastali davnega leta 1972 in zagnali silovit vzpon znamke. Še danes zato veljajo za ikono, ki pa je nenehno deležna novih izboljšav.
Četudi je navdih zanje prišel iz sveta košarke, so nizke superge Nike Court Vision s svojim retro dizajnom in debelim podplatom predvsem izjemno trendovska prostočasna obutev - dovolj elegantna, da dopušča nešteto kombinacij, a tudi dovolj drzna, da boste z njo brez težav izstopali.
Ime pove vse - športni copat, ki z inovativnimi tehnologijami in materiali tekačem po vsem svetu pomaga, da se do cilja poženejo še hitreje. Superge Nike Revolution odlikuje mehak podplat za udoben tek, sodobni materiali pa poskrbijo za nizko težo samega čevlja.
Njihovo ikonično obliko prepoznamo skoraj vsi, saj še danes predstavljajo standard blaženja na področju športnih čevljev, s tem pa zaščito stopala pred obremenitvami in poškodbami. Mnogi modeli te linije so postali ikone, zaradi edinstvenih in živahnih barvnih kombinacij pa uživajo tudi trendovski status.
Da so superge Air Max tako udobne, je zaslužen poseben vložek v peti. Gre pravzaprav za vrečko s stisnjenim plinom, ki ob vsakem stiku s podlago ublaži korak.
● Ideja za podjetje naj bi se ustanovitelju Knightu porodila ob teku, ko je razmišljal, kaj bi počel po zaključku atletske kariere.
● Veste, od kod izvira ime Nike? Ameriškim športnim copatom ga je posodila sama grška boginja zmage. Knighta naj bi njen tempelj navdušil na potovanju po Grčiji.
● Legendarno kljukico, ki krasi vsak Nikov čevelj, je ustvarila študentka oblikovanja Carolyn Davidson, in to za pičlih 35 dolarjev!
Da lahko primerjate, dodajte v primerjalnik še 1 izdelek